تماس با تیم تالارساز دانلود کاتالوگ گالری تصاویر تالارها استاندارد های معماری مشاوره دکوراسیون صفحه اصلی        
  مشاوره، طراحی، اجرا و بازسازی تالارهای پذیرایی  
  »» اصول طراحی تالار عروسی  
 

 

احداث تالار پذیرایی، ملزم به مراجعه به افرادی است که اصول طراحی تالار عروسی را می‌شناسند، از زیر و بم آن آگاهند و بهترین مشاوره طراحی و ساخت تالار پذیرایی را در اختیار شما قرار می‌دهند. این اصول از قبل از طراحی تا اجرا را در بر می‌گیرد و شامل مواردی از قبیل آشنایی با ضوابط طراحی تالار پذیرایی و اصول حاکم بر آن از ناحیه بهداشت، شهرداری، آتش نشانی، اتحادیه تالارهای پذیرایی و ... است.

 

■ اصول طراحی تالار عروسی

طراحی تالار عروسی و احداث تالار، چه در مرحله طراحی و مسائل مربوط به پلان اولیه، چه در مرحله اجرا، اصول منحصر به خود را دارد که در کنار تمام این موارد باید از ضوابط طراحی تالار مورد تایید اتحادیه تالارهای پذیرایی نیز تبعیت کند.
در واقع، رعایت همین اصول طراحی تالار پذیرایی است که یک تالار خوب را از یک تالار عروسی متوسط و ضعیف جدا می‌کند و طراحی تالار عروسی را به سمت بهتر شدن سوق می‌دهد. در این نوشتار از تالارساز با اصول طراحی تالار عروسی به صورت کلی آشنا می‌شویم.

■ فاز صفر در طراحی تالار عروسی

در تمامی طراحی‌ها، اولین مرحله از طراحی، فاز صفر و یا به عبارتی بررسی ویژگی‌های کلی بستر و ملزومات کاربری مورد نیاز در راستای تحقق خواسته‌های معقول کارفرما است. این مورد در رابطه با طراحی تالار عروسی نیز صدق می‌کند، در واقع تسلط بر اصول طراحی تالار عروسی و پذیرایی به خصوص در زمانی که بسیاری از سازندگان و سرمایه‌گذاران به سمت این بخش جذب شده‌اند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده‌است.
تیم مشاوره ساخت و طراحی تالار پذیرایی تالارساز، در راستای تحقق این هدف از فاز صفر تا گرفتن مجوزهای مربوطه و اجرای پروژه با تکیه بر ضوابط و اصول طراحی تالار پذیرایی در کنار شماست.
بررسی‌های اقلیمی، شناخت منطقه، شناخت زمین و کاربری‌های اطراف، برآورد نیازهای کلی طرح و تطبیق آن با اصول طراحی تالار پذیرایی و تعیین موارد کلی طراحی، همگی در این فاز قرار می‌گیرند.
در واقع در این قسمت از طراحی تالار عروسی، شرایط زمینه و محیط کار بررسی می‌شود .

■ مهم‌ترین موارد مربوط به اصول طراحی تالار عروسی

اصول طراحی تالار عروسی

همانطور که انتظار می‌رود، طراحی پلان تالار پذیرایی، بعد از فاز صفر قرار دارد، که این پلان خود زیربنا و اصولی دارد که تبعیت از آن‌ها، طراحی تالار عروسی را به سمت بهتر شدن سوق می‌دهد. اگر بخواهیم به مهم‌ترین اصل در طراحی تالار عروسی اشاره کنیم، باید از عناصر ارتباطی و دیاگرام دسترسی‌ها یاد کنیم. جایگذاری عناصر ارتباطی و محل قرارگیری این موارد، باید در بهترین حالت خود قرار داشته باشند تا علاوه بر تامین سهولت دسترسی و گنگ نبودن فضا، محرمیت و نکات مربوط به طراحی تالار عروسی، به ویژه در ایران، رعایت شود.
برای مثال، در رابطه با مسیرهای حرکتی در طراحی تالار عروسی ایرانی، بهترین حالت تفکیک مسیر مردانه و زنانه است و یا جایگذاری پله‌ها به گونه‌ای که در هنگام تردد دید به قسمت زنانه تالار وجود نداشته باشد. در حالت کلی، بهتر است  طراحی تالار عروسی را به سمتی پیش برد که علاوه بر سهولت دسترسی‌ها، حریم قسمت زنانه حفظ شود.

■ برنامه فیزیکی سالن عروسی

از اصول مهم در طراحی تالار عروسی، توجه به فضاهای اصلی و لاینفک یک تالار پذیرایی است. فضاهایی که باید در طراحی تالار پذیرایی لحاظ شوند عبارتند از:

سالن های پذیرایی به تفکیک جنسیت

آشپزخانه

محلی برای توزیع غذا

فضاهای ارتباطی

دفتر مدیریت

نمازخانه

سرویس بهداشتی

رختکن

 


فضاهایی که در طراحی تالار عروسی بهتر است عملکردی مستقل داشته باشند نیز عبارتند از:

لابی‌های مرتفع و بزرگ

سالن‌های غذاخوری

سفره‌خانه

آتلیه عکاسی

محوطه تالار

پارکینگ

 

بهتر است بدانید که پارکینگ در طراحی تالار عروسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که ضوابط منحصر به خود را دارد که آشنایی با آن از الزامات طراحی است و طراحی اصولی آن، آسایش خیال کاربران را نیز به دنبال دارد.

■ ظرفیت تالار در طراحی تالار عروسی

 

اصول طراحی تالار عروسی

در اغلب موارد، ظرفیت تالار و میزان جمعیتی که تالار پذیرایی می‌تواند در خود جای دهد، از دغدغه‌های اصلی کارفرماست که این مورد نیز از اصول طراحی تالار عروسی است که طراح باید با توجه به طراحی خود، با مبلمان استاندارد فضا و جانمایی فضاها به آن دست یابد!
البته این مورد در اغلب موارد قبل از طراحی کلی پلان صورت می‌گیرد به این صورت که با در نظر گرفتن برنامه فیزیکی، حداقل متراژ هر فضا را به دست می‌آوریم و سپس با در نظر گرفتن ابعاد انسانی و مبلمان به محاسبه ظرفیت حداقل و حداکثر( با توجه به متراژ)، مبادرت می‌ورزیم.
در طراحی تالار عروسی، بهینه ظرفیت برای یک تالار با 500 متر مربع، 500 نفر است که این میزان می‌تواند بین 5 تا 15 درصد افزایش یابد.

■ استانداردها!

 

اصول طراحی تالار عروسی

 

رعایت استانداردهای طراحی، در طراحی تالار عروسی را نیز نباید از خاطر برد. استانداردهای فیزیکی که از ابعاد و اندازه‌ها تا مصالح به کار رفته را در بر می‌گیرند. این موارد باید از ضوابط مربوط به اماکن، بهداشت، شهرداری و آتش نشانی عبور کنند. طراح باید به این اصول آشنا باشد، اصولی که در مقالات تالار ساز به تفصیل شرح داده شده  و با مراجعه به مقالات مرتبط پیشین می‌توانید از اصول طراحی تالار عروسی مبتنی بر استانداردها آگاه شوید.
تیم مجرب تالارساز در زمینه مشاوره طراحی و ساخت تالار، احداث تالار و آشنایی با قوانین و ضوابط و نحوه اخذ مجوزهای احداث تالار پذیرایی همراه شماست تا با بهترین کادر، با تجربه زیاد در این زمینه، راه را برای شما هموار کند.
در نظر داشته باشید که یکی از مواردی که تالار پذیرایی شما را مطرح می‌کند، توجه به نکات و اصول طراحی تالار عروسی است.


اصول طراحی تالار عروسی  

 

 

 

 

 
 
»» تعدادی از پروژه های انجام شده توسط گروه طراحان تالارساز:
 
تالار پذیرایی محمد تالار پذیرایی قصرمهستان باشگاه پذیرایی نیاوران تالار پذیرایی کلاسیک تالار پذیرایی امپرادور تالار پذیرایی عالی قاپو
تالار پذیرایی آناهیتا تالار پذیرایی یاس تالار پذیرایی لوتوس رستوران سنتی طاها رستوران شرکت آریاساسول تالار پذیرایی پاسارگاد
مشاهده همه گالری ها         گالری محوطه سازی
 
     
 
نقشه دفتر


آدرس: تهران، سعادت‌آباد، خیابان سی و هفتم، پلاک 24، واحد 4

تلفن: 02122185772 | 02146094891
همراه: 09122785006 | 09125041538
پست الکترونیک: info@ talarsaz.ir
اینستاگرام: arcnova_ir
تلگرام: arcnova_ir

اینستاگرام تلگرام
© کلیه حقوق این وب سایت و آثار درج شده در آن، برای گروه طراحان و معماران تالارساز (تالارلوکس) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

طراحی سایت: مهدی محجوب