تماس با تیم تالارساز دانلود کاتالوگ گالری تصاویر تالارها استاندارد های معماری مشاوره دکوراسیون صفحه اصلی        
  مشاوره، طراحی، اجرا و بازسازی تالارهای پذیرایی  
  »» تجهیزات آشپزخانه تالار پذیرایی  
 

اصولا هر وقت صحبت از ساخت تالار پذیرایی می‌شود بیشتر مردم به یاد سالن‌های پذیرایی مهمان‌ها می‌افتند و بعد از آن اصلی ترین چالشی که پیش روی خود می‌بینند دکور کردن نماها و فضاهای داخلی تالار پذیرایی است که به وسیله یک دکور زیبا و لوکس بتوانند مشتری‌های بیشتری جذب کنند. آشپزخانه تالار پذیرایی جزو فضاهایی است که کمتر به چشم می‌آید اما اگر اصولی طراحی شود. چرا که تجهیز کردن آشپزخانه تالار به صورت غیر اصولی و یا در نظر نگرفتن فضاهای مورد نیاز با ابعاد مناسب برای آشپزخانه تالار باعث می شود این کمبود به طور مستقیم به چشم مشتری بیاید و تالار شما را برای پذیرایی از مهمانان خود انتخاب نکند. در واقع هیچ کس برای رزرو یک تالار به سراغ آشپزخانه تالار نمی‌‌رود اما اگر در حین پذیرایی از مهمانان به خاطر جانمایی غیر استاندارد فضا نحوه پذیرایی و توزیع غذاها و یا مجهز نبودن آشپزخانه تالار پذیرایی اخلالی در نحوه پذیرایی به وجود آید؛ در این صورت دیگر چندان اهمیت ندارد که چه اندازه تالار پذیرایی لوکس و زیبایی دارید، یکی از اصلی ترین فضاهای شما یعنی آشپزخانه تالار پذیرایی به درستی جانمایی و یا تجهیز نشده است و نحوه پذیرایی تالار شما را زیر سوال برده است. فراموش نکنید شما یک تالار پذیرایی ساخته اید تا مردم بتوانند با خیال راحت از مهمانان خود در فضایی زیبا و شیک پذیرایی کنند در واقع پذیرایی از مهمانان خود را به شما واگذار کرده‌اند و شما تنها زمانی می‌توانید این وظیفه را به بهترین نحو انجام دهید که از زیرساخت‌های مناسب و تجهیزات استاندارد استفاده کرده باشید و همچنین جانمایی‌های اولیه فضاهای مورد نیاز را به درستی انجام داده باشید. در ادامه اصول مجهز کردن آشپزخانه تالار پذیرایی را با هم مرور می‌کنیم.

■ آشپزخانه تالار پذیرایی و فضاهای مورد نیاز:

قبل از هر چیز بهتر است بدانیم یک آشپزخانه تالار پذیرایی به چه فضاهایی نیاز دارد:

  1.  فضای خارج از آشپزخانه (سکوی تخلیه بار)
  2. قسمت کنترل ورود مواد اولیه و باسکول
  3.  انبار روزانه، هفتگی و ماهانه
  4. سردخانه زیر صفر، بالای صفر
  5. اتاق استراحت کارگران به همراه سرویس و حمام رختکن
  6. فضاهای آماده سازی برنج و حبوبات، آماده سازی گوشت، آماده سازی سبزیجات
  7. حوزه پخت: کباب پزها، اجاق های مخصوص دیگ (پلو)، اجاق های کوچک قابلمه، فرها
  8. فضای توزیع
  9. حوزه شست و شو: سینک های ظروف کوچک، فضاهای دیگ شویی با کفشوی زمینی

هر کدام از این فضاها نیازمند یک جانمایی درست و کاربردی است به هیچ وجه جانمایی این فضاها را بی اهمیت ندانید و به سادگی از کنار آن عبور نکنید. بهترین تالارهای پذیرایی شهر همگی از یک اصول درست در جانمایی فضاهای خدماتی خود بهره می برند. شما نیز برای به دست آوردن لقب بهترین تالارهای پذیرایی شهر باید از زیرساخت های مناسب و اصولی بهره مند باشید.

■ آشپزخانه تالار پذیرایی و بهترین روش برای جانمایی و مشخص کردن برنامه فیزیکی آن

این روزها شرکت های متعددی هستند که به صورت تخصصی آشپزخانه تالارهای پذیرایی را تجهیز می کنند اما یکی از بزرگترین ایرادی که می شود به این شرکت ها گرفت این است که اغلب تجهیزات به ظاهر کامل و گرانی را برای سازندگان تالار در نظر می گیرند که به ندرت قابل استفاده است. بنابراین برای پیشگیری از صرف هزینه زیاد و غیر منطقی برای تجهیز آشپزخانه تالار پذیرایی بهتر است از متخصصان و حرفه ای های آشپزخانه یعنی (شف) یا سرپرست آشپزخانه مشاوره بگیرید. یک سرپرست آشپزخانه به طور کامل ، دقیق و کاملا کاربردی اطلاع دارد که یک آشپزخانه تالار پذیرایی به چه تجهیزاتی نیاز دارد. از طرفی این کار باید در همان مراحل ابتدایی که مهندسین معمار در حال طراحی نقشه های معماری تالار پذیرایی شما هستند انجام گیرد. تیم متخصص تالارساز به خاطر تجربه زیادی که در ساخت تالار پذیرایی به صورت کامل و صفر تا صدی دارد از تمام مراحل کار آگاه است و تمام استانداردها و اصول مجهز کردن آشپزخانه تالار پذیرایی را می داند و می تواند مشاور و مجری خوبی در این زمینه برای شما باشد. 

■ آشپزخانه تالار پذیرایی و فرآیند تهیه و توزیع غذا

بزرگترین چالش یک آشپزخانه در تالار پذیرایی تهیه و توزیع غذاست. بسیاری از افراد اطلاعات دقیقی درباره فرآیند تهیه و توزیع غذا در تالارهای پذیرایی ندارند. به طور مثال برای ورود مواد اولیه به آشپزخانه نیازمند فضایی هستیم به نام بارانداز که در فضای بیرون نزدیک به در ورودی آشپزخانه تعبیه می شود. سکویی استاندارد برای بارانداز ابعادی 5*5 دارد. برای چک کردن بارهای ورودی باید یک باسکول در فیلتر ورودی آشپزخانه وجود داشته باشد. پس از عبور مواد اولیه از این قسمت، این مواد اولیه باید به سمت انبار روزانه، هفتگی، ماهانه و یا سردخانه های زیر صفر و بالای صفر منتقل شوند. برای آماده سازی گوشت، حبوبات و سبزیجات باید میزکارهایی در فضای آشپزخانه قرار بگیرد که در عین اینکه با هم در ارتباطند از هم جدا باشند. عرض این میزکارها حداقل باید 90 سانتیمتر و ارتفاع آن ها 90 – 100 سانتیمتر باشد. مواد اولیه پس از آماده سازی باید به فضای پخت هدایت شوند و پس از آن برای توزیع به فضای مورد نظر بروند. تا در این فضا برای توزیع در سالن ها آماده سازی شوند.

■ آشپزخانه تالار پذیرایی و جانمایی تأسیسات و زیر ساخت‌ها

یکی از نکات کلیدی در ساخت و تجهیز کردن آشپزخانه تالار پذیرایی جانمایی تأسیسات و تعبیه صحیح زیرساخت هاست. یکی از مهم ترین زیرساخت های مهم آشپزخانه تالار در نظر گرفتن یک چاه فاضلاب جداگانه به حالت سپتیک است تا به راحتی چربی حاصل از شستشو بتواند به صورت مقطعی به خارج از مجموعه برده شود. برای فضای دیگ شویی بهتر است از یک فضای جداگانه از سینک های ظرفشویی در نظر گرفته شود که ابعاد این فضا حدودا 5/1*5/1 و با کفشوی جداگانه و شلنگ آب سرد و گرم مجزا شود. به طور کلی در آشپزخانه ها بهتر است فاضلاب به صورت یک گاتر (گریل) شبیه یک جوی کوچک تعبیه شود. فراموش نکنید شیب مناسب کف آشپزخانه به سمت این گریل باید حداقل 1% باشد. یعنی هر یک متر یک سانتیمتر کف شیب داشته باشد. از دیگر مواردی که نیاز است در فضای تأسیساتی آشپزخانه های تالار پذیرایی رعایت شود تأسیسات فضای پخت است که برای قسمت کباب پزها باید اگزاست فن (فن مکنده) به تناسب فضا داشته باشیم. ابعاد این اگزاست فن را مهندس مکانیکال مشخص می نماید. چیزی که در طراحی معماری آشپزخانه های تالار پذیرایی حائز اهمیت است و باید حتما در مراحل اولیه در نظر گرفته شود تعبیه و جانمایی کانال اگزاست فن است که باید به صورت عمودی تا بالای بام امتداد یابد. بنابراین تأثیر این کانال در فضای طبقات بالا باید در پلان کنترل شود. در ضمن بهتر است بدانید که معمولا فضای پخت دیگ ها در وسط فضا تعبیه می شود.

 


تجهیزات آشپزخانه تالار پذیرایی

 

 
»» تعدادی از پروژه های انجام شده توسط گروه طراحان تالارساز:
 
تالار پذیرایی محمد تالار پذیرایی قصرمهستان باشگاه پذیرایی نیاوران تالار پذیرایی کلاسیک تالار پذیرایی امپرادور تالار پذیرایی عالی قاپو
تالار پذیرایی آناهیتا تالار پذیرایی یاس تالار پذیرایی لوتوس رستوران سنتی طاها رستوران شرکت آریاساسول تالار پذیرایی پاسارگاد
مشاهده همه گالری ها         گالری محوطه سازی
 
     
 
نقشه دفتر


آدرس: تهران، سعادت‌آباد، خیابان سی و هفتم، پلاک 24، واحد 4

تلفن: 02122185772 | 02146094891
همراه: 09122785006 | 09125041538
پست الکترونیک: info@ talarsaz.ir
اینستاگرام: arcnova_ir
تلگرام: arcnova_ir

اینستاگرام تلگرام
© کلیه حقوق این وب سایت و آثار درج شده در آن، برای گروه طراحان و معماران تالارساز (تالارلوکس) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

طراحی سایت: مهدی محجوب