تماس با تیم تالارساز دانلود کاتالوگ گالری تصاویر تالارها استاندارد های معماری مشاوره دکوراسیون صفحه اصلی        
  مشاوره، طراحی، اجرا و بازسازی تالارهای پذیرایی  
  »» روش های محاسبه هزینه ساخت تالار عروسی و تالار پذیرایی : (سازه تالارهای پذیرایی)
قسمت دوم:
 
 


در مقالة قبلی واحد تحقیق و توسعه تالارساز، در ارتباط با سازه‌های مرسوم برای تالارهای چند طبقه داخل شهر صحبت شد. خلاصه مطلب این بود که اگر بخواهیم تالارپذیرایی یا مجموعه تشریفاتی چندطبقه (برای تأمین پارکینگ‌ها و سالن‌ها و لابی در چند طبقه) احداث کنیم، حالت مطلوب سازه‌ایست که دهانه‌های بزرگ (حداقل 12 متر به بالا) را تأمین کنند.:

سازه یوبوت تالار پذیرایی uboot u-bootسازه گلخانه ای

در سازه‌های فلزی استفاده از خرپا و تیرورق و در سازه‌های بتونی استفاده از یوبوت یا کوبیاکس پیشنهاد گردید.
در کل سازه فلزی گران‌تر و در عین حال سریع‌تر است، منتها ارتفاع کم سقف سیستم بتنی یوبوت و عدم وجود آویز محاسن این سیستم‌های سازه بتنی است.
نکته مهم آن است که در مرحله احداث سازهای مثل یوبوت یا کوبیاکس حتماً بایستی پلان‌ها و نما نهایی شده باشد تا بازشوهای وسط سقفها (برای داکتها، رایزرها، وویدها و پله و آسانسوری در حین ریختن بتون سقف اجرا گردد. (تخریب این سقفها تقریباً امکان‌پذیر نیست و سازه را ضعیف می‌کند). در حالتی که بخواهیم تالار عروسی (پذیرایی) را در محوطه‌ای بزرگ داخل شهر یا باغ تالار بیرون شهر احداث کنیم، علاوه بر سیستم‌های مرسوم مانند سازه‌های فلزی (عرشه فولادی، تیرورق، کرمیت و...) و بتونی (تیرچه بلوک، وافل، پیش تنیده ، پس تنیده ، کوبیاکس و یوبوت) سیستم سوله رایج تر است.
سوله‌ها به دلیل سرعت اجرا و دهانه‌های بزرگ برای احداث سازه مجموعه تشریفاتی مناسب هستند. سوله سازان معمولا قیمت سوله را به همراه فونداسیون ، دیوار چینی دور تا دور با تری دی پنل یا  سفال یا بلوک و کفسازی سوله تالار با موزاییک یا سرامیک یا سیمان ماله پروانه ای( یکنواخت) و پشم شیشه و توری مرغی یا رابیتس زیر آن  به منظور ایجاد عایق حرارتی و صوتی اعلام میکنند.

سازه یوبوت تالار پذیرایی uboot u-bootیوبوت

مشتریان تالارساز معمولاً ذهنیت دارند در صورت اجرای سوله  فرم تالارپذیرایی نمای زیبایی نخواهد داشت.
گروه طراحی و نظارت بر ساخت تالارهای پذیرایی تالارساز برای تالارهایی که سازه آن سوله است به گونه‌ای نماسازی و دکوراسیون انجام می‌دهد که در نتیجه نهایی و پس از بهره‌برداری نوع سازه مشخص نیست.
مراحل اجرای سوله :
1.روی بسته تسطیح شده زمین بتن  فونداسیون و شبکه میلگرد و صفحه ستون ( بیس پلیت) اجرا می‌شود. 
2.فونداسیون سوله اجرا شده، سازه فلزی سوله پس از تثبیت فونداسیون (سخت‌شدن بتن) نصب می‌شود.
3.سقف سوله و همزمان دیوار چینی اطراف سوله انجام شده کف سوله را هم موزائیک یا سرامیک می‌کنند.
در ضمن زیر سقف سوله با پشم‌شیشه و  توری مرغی یا رابیتس عایق حرارتی می‌شود.
برای دیوارهای جانبی سوله یا از بلوک‌های سبک سیمانی (مثل لیکا) استفاده می‌شود یا از بلوک‌های سنگین سیمانی و یا 3D Panel به همراه شات‌کریت (با شش بتن روی شبکه فلزی دو طرف 3D Panel.قیمت ساخت سوله به قیمت روز آهن و طول دهنه و ارتفاع بستگی دارد منتها قیمت معمولاً با جزئیات اجرایی بالا بین متری 450 هزار تومان یا 750 هزار تومان در متر مربع است..
سوله سوله

1- تعداد طبقات = اگر زمین بزرگ است و ظرفیت تالار پذیرایی اجازه می‌دهد بصورت فلت (یک‌طبقه) احداث شود یک یا دو سوله مجزای یک طبقه احداث کنید.
2- در صورتی‌که زمین کوچک است سوله بایستی برا ی 2 طبقه پیش‌بینی شود.( حداقل 10 متر ارتفاع  زیر تیر های بالایی تا کف تمام شده)
3- در هر دو صورت فرمول محاسبه ارتفاع سوله در هر طبقه با این روش محاسبه می‌شود = ارتفاع حداقل مفید (معمولاً 5/4 تا 5 متر) + ارتفاع سقف کاذب + ارتفاع تأسیسات مکانیکی سقف (کانالهای گرمایش و سرمایش) = حدود 60 سانتی‌متر.
با فرمول بالا مشخص است اگر می‌خواهید یک سوله یک طبقه داشته باشید در صورتی‌که سیستم سرمایش و گرمایش سیستم‌هایی مثل هواساز و فن‌کوئل یا کولر آبی یا سایر سیستم‌های همراه با کانال است بایستی =6/0+3/0+5/4 حداقل پنج متر و چهل سانت + 20 سانت کهنسازی در ارتفاع حداقل سازه سوله لحاظ شود. در صورتی‌که سوله 2 طبقه باشد این ارتفاع 2 برابر + ضخامت سقف طبقه میانی خواهد بود. البته در طبقه بالای سوله از  ارتفاع بالای قوس سقف هم برای عبور کانالها استفاده می‌شود.
در حالتی که ارتفاع زیادی برای سوله نداریم یا به دلایل کاهش دادن هزینه‌های پروژه از وسایل سرمایش و گرمایش مثل استند اسپیلیت استفاده می‌کنیم ارتفاع تا 50 سانت کاهش می‌یابد.
آخرین سیستم سازه  که در شرایط خاص پیش‌نهاد می‌شود سیستم سازه گلخانه‌ای برای احداث تالار عروسی است.
در سیستم سازه گلخانه ای از اسپیس فریم‌های قوسی شکل شبیه آشیانه هواپیما استفاده می‌شود و برای دکوراسیون و نماسازی آهن‌کشی مجددی روی آن انجام می شود.
این حالت بسیار سریع و ارزان است (ساخت آن در کمتر از 2 هفته هم امکان‌پذیر است).
منتها از لحاظ استحکام و عملکرد نسبت به سیستم‌های قبلی ضعیف‌تر است. گروه تالارساز (واحد طراحی و ساخت تالارها) از سال 1380 چنین تالارهایی را به ندرت  احداث کرده است.
در ادامه مقالات واحد تحقیق و توسعه تالارساز به مراحل بعدی ساخت تالارهای پذیرایی (سالن‌های عروسی) می‌پردازد.

ادامه مباحث مهم در محاصبه هزینه ساخت تالار پذیرایی( سالن عروسی):  
سفت‌کاری و تیغه‌چینی، سیستم‌های گرمایش و سرمایش و مکانیکال، برق (الکتریکال)، آشپزخانه و فضاهای جانبی، فینیشینگ سالن‌ها و دکوراسیون، نماسازی، تجهیز سالن مثل میز و صندلی لوستر، ظروف و تجهیزات آشپزخانه و سایر موارد اجرایی.

.
تهیه شده توسط واحد تحقیق و توسعه تالار ساز
نویسنده : جلال حسن خانی

■ مقاله مرتبط: سقف کاذب تالار عروسی و پذیرایی و رستوران، و محاسبه هزینه های آن

""هرنوع کپی برداری از این مطلب بدون درج منبع و لینک سایت تالارساز، غیرمجاز است"".


طراحی داخلی

 

 
»» تعدادی از پروژه های انجام شده توسط گروه طراحان تالارساز:
 
تالار پذیرایی محمد تالار پذیرایی قصرمهستان باشگاه پذیرایی نیاوران تالار پذیرایی کلاسیک تالار پذیرایی امپرادور تالار پذیرایی عالی قاپو
تالار پذیرایی آناهیتا تالار پذیرایی یاس تالار پذیرایی لوتوس رستوران سنتی طاها رستوران شرکت آریاساسول تالار پذیرایی پاسارگاد
مشاهده همه گالری ها         گالری محوطه سازی
 
     
 
نقشه دفتر


آدرس: تهران، سعادت‌آباد، خیابان سی و هفتم، پلاک 24، واحد 4

تلفن: 02122185772 | 02146094891
همراه: 09122785006 | 09125041538
پست الکترونیک: info@ talarsaz.ir
اینستاگرام: arcnova_ir
تلگرام: arcnova_ir

اینستاگرام تلگرام
© کلیه حقوق این وب سایت و آثار درج شده در آن، برای گروه طراحان و معماران تالارساز (تالارلوکس) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

طراحی سایت: مهدی محجوب