تماس با تیم تالارساز دانلود کاتالوگ گالری تصاویر تالارها استاندارد های معماری مشاوره دکوراسیون صفحه اصلی        
  مشاوره، طراحی، اجرا و بازسازی تالارهای پذیرایی  
  »» روش محاسبه متراژ زمین برای احداث باغ تالار عروسی  
 

رایج ترین سوالاتی که مشتریان تالار ساز در تماسها و جلسات حضوری میپرسند :

**من قصد خرید زمین برای احداث تالار عروسی دارم، برای یک تالار خوب در اطراف شهر زمین با چه متراژی ایده آل است؟

ما یک زمین 2000 متری در منطقه ای صنعتی در اطراف شهر داریم و میخواهیم تغییر کاربری دهیم،
اگر سالن پذیرایی 1000 نفری احداث کنیم سطح اشغال سالن چقدر خواهد شد؟

سالنهای پذیرایی بهتر است در یک طبقه با دو سازه مجزا ساخته شوند یا دو طبقه باشند؟

جواب همه این سوالهای با سوالهای دقیقتر از سمت تیم طراحی و ساخت تالارساز مشخص میشود.
اولین موضوع این است که سالن در داخل شهر احداث میشود یا خارج از شهر.
در تهران و شهرهای بزرگ معمولا الگوی تالارهای بیرون شهر باغ تالار است.
برای تالارهای داخل شهر بنابر قیمت زمین و شرایط مالی مالک و ضوابط شهرداری مساحت زمین نسبت به ظرفیت تالار عروی مشخص میشود.
1. محاسبه زمین برای باغ تالار در اطراف شهر:
در این حالت گاهی امکان پارک تمام یا تعدادی از ماشینها در بیرون باغ تالار وجود دارد.
ابعاد پارکینگ برای هر ماشین 2.5*5 متر است و 5 متر هم فاصله برای بیرون آمدن ماشین در نظر گرفته میشود. البته با توجه به عدم وجود سوت و محدود کردن تعداد ماشینهای موازی این عدد برای زمینهای خالی تا 2.30 قابل کاهش است.
برخورد قوانین شهرداری برای تعیین تعداد پارکینگ در شهرهای مختلف متفاوت است ولیکن بر اساس تجربه به ازای هر 5 نفر ظرفیت تالار یک جای پارکینگ لازم است. یعنی برای یک تالار 1000 نفری تخمین 200 پارکینگ برای ماشینها لازم است.


روش محاسبه متراژ زمین برای احداث باغ تالار عروسی

در جاییکه فضا وجود دارد تخصیص 2 تا 3 هزار متر برای تعمین کامل پاکینگ داخل محوطه برای سالنهای 1000 نفری به بالا است. دلیل این تلورانس این است که در عمل ماشینها را با فضای کمتر از 5 متر برای طول ماشین و 5 متر فضای مانور در نظر میگیرند.

ظرفیت سالنها در طراحی باغ تالار معمولا در شهر تهران حداقل 600 تا 700 نفر و در شهرستانها حداقل 1000 نفر در نظر گرفته میشود.
سرانه هر نفر برای تعیین متراژ بین یک تا یک و نیم متر مربع است. این فاصله به دلیل آن است که چیدمان مبلمان در سالن میتواند بسیار متراکم یا نرمال باشد.
البته تناسبات فضا از لحاظ ابعاد و تعداد ستونهای وسط فضا (البته تیم سازه تالار ساز معمولا ستون وسط سالن را پیشنهاد نمیدهد) و جای جایگاه ویژع عروس و داماد( استیج) است.

 

روش محاسبه متراژ زمین برای احداث باغ تالار عروسی

البته سالنها فضاهای دیگری هم لازم دارند مثل دفتر کار و دفتر عقد قرارداد، لابی وسیع و مرتفع ، فضای میز شام، اتاق عقد، آشپزخانه و فضاهای خدماتی، راهرو مشاعات، سرویسهای بهداشتی و سایر فضاها.
اگر در طراحی تالار عروسی یک سازه برای دو طبقه طراحی شود حدود متراژ متناسب برای لابی مناسب و باشکوه حدود 300 تا 500 متر مربع است، سالنها برای ظرفیت مجموعا 1000 نفر حدود 600 متر فضا اشغال میکنند.

.

روش محاسبه متراژ زمین برای احداث باغ تالار عروسی

راهروها، پله و آسانسور و سایر مشاعات حدود 100 متر، فضاهای اتاق عقد و سالنهای غذا خوری 300 متر در هر طبقه ، و فضای خدماتی هم حدود 300 متر مربع خواهد بود. در این حالت سطح اشغال بین 1300 تا 1600 متر مربع ایده آل است. دقت کنید ما در این الگو فضای زیادی را به لابی اختصاص دادیم و این لابی را دبل هایت ( در دو طبقه ) در نظر گرفته ایم.یعنی لابی حدود 400 متری با ارتفاع 10 متر خواهیم داشت.
فضاهای خدماتی در حالیکه سازه سوله است با سازه بنایی در پشت ساختمان اصلی هم قابل ساخت است.


روش محاسبه متراژ زمین برای احداث باغ تالار عروسی

این فضاها عبارتند از: آشپزخانه ، اتاقهای کارگری، تاسیسات، سردخانه و انبار و فضاهای مشابه.

حد اقل متراژ سطح اشغال تالار عروسی، در صورت احداث سه طبقه و صرف نظر کردن از لابی بزرگ برای سالن 1000 نفری، 800 متر مربع میباشد. ( حدود 500 متر مربع مساحت هر سالن در دو طبقه، 12 متر مشاعات و 100 متر فضاهای خدماتی در هر طبقه).روش محاسبه متراژ زمین برای احداث باغ تالار عروسی

همانطور که در مقالات سابق تالار ساز اشاره شده مناسب ترین سازه برای احداث سریع سالن های عروسی در باغ تالار سوله است ( البته برای یک تا دو طبقه).
برای احداث سالنهای عروسی باغ تالار، میتوانیم 2 سوله با دیوار مشترک،یا یک سوله با عرض حدود 20 متر و طول 50 تا 70 متر (متراژ 1000 تا 1400 متر مربع) احداث کنیم.

روش محاسبه متراژ زمین برای احداث باغ تالار عروسی

در صورتی که قصد احداث سوله در دو طبقه را داشته باشیم معمولا تعدادی ستون در طبقه همکف برای نگه داری سقف طبقه همکف ( کف سالن عروسی بالا) برای اجرای اقتصادی لازم است.
در مقالات بعدی به روش محاسبه زمین برای طراحی و اجرای تالار عروسی در داخل شهر خواهیم پرداخت.

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه تالار ساز

نویسنده: جلال حسن‌خانی


 

 

 
»» تعدادی از پروژه های انجام شده توسط گروه طراحان تالارساز:
 
تالار پذیرایی محمد تالار پذیرایی قصرمهستان باشگاه پذیرایی نیاوران تالار پذیرایی کلاسیک تالار پذیرایی امپرادور تالار پذیرایی عالی قاپو
تالار پذیرایی آناهیتا تالار پذیرایی یاس تالار پذیرایی لوتوس رستوران سنتی طاها رستوران شرکت آریاساسول تالار پذیرایی پاسارگاد
مشاهده همه گالری ها         گالری محوطه سازی
 
     
 
نقشه دفتر


آدرس: تهران، سعادت‌آباد، خیابان سی و هفتم، پلاک 24، واحد 4

تلفن: 02122185772 | 02146094891
همراه: 09122785006 | 09125041538
پست الکترونیک: info@ talarsaz.ir
اینستاگرام: arcnova_ir
تلگرام: arcnova_ir

اینستاگرام تلگرام
© کلیه حقوق این وب سایت و آثار درج شده در آن، برای گروه طراحان و معماران تالارساز (تالارلوکس) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

طراحی سایت: مهدی محجوب