تماس با تیم تالارساز دانلود کاتالوگ گالری تصاویر تالارها استاندارد های معماری مشاوره دکوراسیون صفحه اصلی        
  مشاوره، طراحی، اجرا و بازسازی تالارهای پذیرایی  
  »» طراحی نمای بیرونی تالار عروسی  
 

در طراحی نمای بیرونی(نمای ساختمان) تالار عروسی به چه عواملی بایستی توجه کنیم؟
1. سبک ساخت تالار پذیرایی: انواع سبکها در طراحی نمای تالار عروسی عبارتند از:
سبک کلاسیک، نئو کلاسیک، مدرن، ترکیبی، سنتی، کلاسیک با المانهای ایرانی، مراکشی
2. ابعاد نمای تالار عروسی( پذیرایی): در طراحی تالارباغها ( تالارهای پذیرایی خارج از شهر) معمولا ساختمان تالار یک یا دو طبقه ( و بیشتر با سازه سوله است) ، شرایط طراحی نمای بیرونی اینگونه تالارها با تالارهایی که داخل شهر هستند و در چند طبقه ساخته میشوند تا پارکینگ درون ساختمان تالار تامین شود، متفاوت است.

طراحی نمای تالار عروسی و پذیرایی

3. قیمت ساخت تالار عروسی: بودجه ای که کارفرما برای ساخت یک تالار تدارک دیده است در تعیین طراحی نما تاثیر دارد. این موضوع با منطقه و شهری که قرار است تالار عروسی در آنجا ساخته شود هم ارتیباط میابد. البته جدای از روش طراحی و میزان پرداخت به جزئیات تالار، متریال مصرفی در نما تعیین کننده قیمت ساخت نما میباشد. واحد مشاوره و طراحی تالارها پذیرایی تالارساز این مساله را در پروژه های مختلف با ساخت نمای بیرونی در مورد تالار باغها و تالار ها در شهرهای کوچکتر با استفاده از هنرمندی پیمانکارانی که نما و ابزارهای سیمانی را با کیفیت بالا اجرا میکنند از لحاظ قیمت ساخت و ساخت زیباترین نمای تالارهای عروسی در ایران به تعادل رسانده است.

طراحی نمای تالار عروسی و پذیرایی

4. اقلیم و عوامل محیطی تالار در تعیین طرح و انتخاب مصالح و متریال نما تاثیر دارد.
نمای تالار پذیرایی که در شهرهای سردسیر شمال غربی (تبریز، ارومیه و اردبیل) ساخته میشود با نمای تالاری که در شهرهای گرم و مرطوب جنوب ( بندر عباس، اهواز و آبادان) قرار دارند متفاوت میباشند.
الیته ضعف متریال هم با تکنولوژیهای جدید قابل برطرف کردن میباشد. برای مثال تالارهایی که واحد طرح و ساخت تالارساز در اردبیل و خوی ( یکی از شهرهای سردسیر ارومیه) طراحی کرده اند هر دو از سنگ تراورتن ساخته شده اند. مساله و معضل این سنگ در نقاط سردسیر ترکیدن سنگ بر اثر یخ بستن آب درون خلل و فرج سطح بیرونی سنگ بود که با انجام رزین بعد از بوش همر کردن سنگ این مساله در تالار پذیرایی عالی قاپو مرتفع شد.
*در بررسی طراحی زیباترین نمای تالارها در تهران عوامل قابل توجه به قرار ذیل میباشند:
1.عمده نماهای تالارهای شاخص تهران در یک بازی حجمی طراحی شده اند: در صورتیکه طراحی نمای تالار عروسی همزمان با طراحی پلانها باشد در نظر گرفتن جلوزدگی و فرو رفتگیها باعث ایجاد نمایی شاخص و مجلل تالار عروسی خواهد شد.


.

طراحی معماری تالار عروسی(پذیرایی)

2. عمده نماهای تالارهای جدید و لوکس در تهران از مصالح واحد یکپارچه ( مانند سنگ تراورتن حاجی آباد ) استفاده نموده اند.
3. با توجه به مدل زندگی مردم در شهرهای بزرگ ، دید شب در تالارهای عروسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این مساله لزوم توجه جدی به نور پردازی نما را همزمان با طراحی مشخص میکند. تمامی زیباترین تالارهای شهرهای بزرگ ایران نور پردازی حرفه ای با مشاوره مشترک طراحان معمار و طراحان نورپردازی نما ( شرکتهایی مانند شرکت فاد) دارند.
طراحی نورپردازی در سالهای اخیر به قدری اهمیت یافته است که کانسپت اصلی طراحی نمای بیرونی تالارهای بزرگ داخل شهر مخصوصا تالارهایی که در طبقات میانی و یا بالایی مجتمعهای چند منظوره هستند با طراحی پوسته ای مجوف با استفاده از موتیفهایی متناسب با کاربری تالار طراحی میشوند.
تیم تحقیق و توسعه تالار ساز تحقیقات وسیعی در این زمینه انجام داده است و مجموعه ای از موتیفهای بکر و زیبا را در آرشیو قسمت طراحی جمع آوری نموده است.
علاوه بر موضوعاتی که در بالا به عنوان بردارهای تاثیر گذار در طراحی نمای بیرونی تالار عروسی معرفی شدند اصل دیگری نیز حاکم هستند.
به علت کاربری تالار تقارن در طراحی میتواند نشانگر ابهت و استواری بنای تالار باشد.
ارتفاع در ورودی که بهتر است در یک فرو رفتگی یا در ترکیب با تاج بیرون زده نما باشد بهتر است دبل هایت ( با ارتفاع زیاد باشد).


طراحی معماری تالار عروسی(پذیرایی)

هر چند معمولا تیم طرح و ساخت تالارساز به مشتریان خود حضور نور طبیعی در داخل بنای تالار را توصیه نمیکند ولی وجود پنجره هایی که در قسمتهایی میتواننند به اتاق مدیریت نور برسانند یا حتی در قسمتهایی به صورت کاذب تعریف شوند در شکستن میزان صلبیت نما کار برد دارند.
معمولا فریم در و پنجره ها در تالار نسبت به میزان هماهنگی با کلیت نما از استیل(سیلور یا طلایی) یا چوب استفاده میشود. عمق چارچوبهای در و پنجره هم به ظرافت و سایه اندازی و ایجاد پرسپکتیو در دید مخاطب و مشتران تالار عروسی کمک مینماید.
همانطور که در پاراگراف های بالایی اشاره شد بازی حجمی نما میتواند کمک زیادی به ایجاد نمای شیک و لوکس تالار عروسی کمک کند. با توجه به اینکه فارغ از متریال نهایی نما که معمولا سنگ یا سیمان است این احجام احتاج به آهن کشی و ایجاد زیر سازب معمولا با نبشی و ناودانی و میلگردو رابیتس دارند.

طراحی معماری تالار عروسی(پذیرایی)

برای ایجاد اتصال مناسب مقاوم در برابر زلزله بهتر است در مرحله اجرای سازه با تعبیه پلیتهای آهنی با ریشه در نما پیش بینی اتصالی مقاوم صورت گیرد. در غیر اینصورت کاشت این ورقها با رول بولت در زمان اجرای نما هزینه های گرانتری را به ساختمان تحمیل میکنند.

طراحی معماری تالار عروسی(پذیرایی)

آیتم تاثیر گذار دیگر محل قرارگرفتن تابلو یا نام تالار عروسی هست.
در گرایش های جدید نام تالار را با استفاده از چلنیوم پانچ یا استیل بک لایت روی نما بدون قاب صلبی که سابق بر این رواج داشت استفاده مینمایند. بنابر این در طراحی اولیه جانمایی محل نوشتن نام تالار با در نظر گرفتن دیدهای پیاده و سواره اهمیت دارد .
در مورد طراحی نمای تالار باغها و یا تالارهایی که در داخل شهرها محوطه بزرگ دارند، بالای در ورودی بر خیابان محل اصلی نوشتن نام تالار خواهد بود.
نکته دیگر در طراحی نما تاثیر محوطه سازی و طراحی لندسکیپ تالار عروسی و بیشتر باغ تالار ها بر نما است. مسیر های دسترسی و نوع تاثیر درذختها و عوارض طبیعی یا اجرا شده در محوطه با توجه به این که تمامی این پرسپکتیو در یک قاب به چشم مخاطب و مشتریان مینشیند اهمیت دارد.
پله های ورودی تالار که یکی از مهمترین عناصر نما هستند با امتداد سنگفرش در محوطه معنای پکپارچه ای به مخاطب القا میکند.

مهمترین عامل طراحی نما همانطور که از کلیت مقاله پیداست القای حس شکوه و ابهت و ترسیم یک فضای اساطیری در حین لوکس بودن ساختمان تالار است.
با بررسی دیدگاه و واکاویی دغدغه ها و خواسته های مشتریان تالارهای عروسی که بصورت یک تست MVP در سالهای 96 و 97 توسط واحد تحقیق و توسعه تالار ساز از مالکان بیش از 10 تالار و مشتریان انها پرسیده شد، دیدگاه مشتریان و ملاک آنها در انتخاب تالار پاسخ به سوالات زیر است:
ضیافت ما از دریچه چشم مهمانها چقدر فاخر و منحصر به فرد و به یاد ماندنی خواهد شد؟
خودمان در تداعی آینده برگذاری مراسم عروسی چه احساسی از مراسم با شکوه خواهیم داشت؟
مشتریان اعتماد به نفس خود را در برگذاری مراسم تا حدی از فضای فاخر و مجلل تالار عروسی بازمیاند و والدین آنها میخواهند به خودشان و سایرین اثبات کنند برای فرزندانشان تا چه اندازه اهمیت قائل هستند.
این موضوعات فارغ از این که این مسائل چقدر با نظام ارزشی دیدگاه ما تطابق دارد در تعیین مزیت رقابتی و انتخاب استراژیهای طراحی تاثیر گذار هستند.

در مورد مزیت رقابتی در مقالات آتی در وب سایت تالار ساز به آدرس:
WWW.TALARSAZ.IR خواهیم پرداخت.

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه تالار ساز


 

 

 
»» تعدادی از پروژه های انجام شده توسط گروه طراحان تالارساز:
 
تالار پذیرایی محمد تالار پذیرایی قصرمهستان باشگاه پذیرایی نیاوران تالار پذیرایی کلاسیک تالار پذیرایی امپرادور تالار پذیرایی عالی قاپو
تالار پذیرایی آناهیتا تالار پذیرایی یاس تالار پذیرایی لوتوس رستوران سنتی طاها رستوران شرکت آریاساسول تالار پذیرایی پاسارگاد
مشاهده همه گالری ها         گالری محوطه سازی
 
     
 
نقشه دفتر


آدرس: تهران، سعادت‌آباد، خیابان سی و هفتم، پلاک 24، واحد 4

تلفن: 02122185772 | 02146094891
همراه: 09122785006 | 09125041538
پست الکترونیک: info@ talarsaz.ir
اینستاگرام: arcnova_ir
تلگرام: arcnova_ir

اینستاگرام تلگرام
© کلیه حقوق این وب سایت و آثار درج شده در آن، برای گروه طراحان و معماران تالارساز (تالارلوکس) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

طراحی سایت: مهدی محجوب