تماس با تیم تالارساز دانلود کاتالوگ گالری تصاویر تالارها استاندارد های معماری مشاوره دکوراسیون صفحه اصلی        
  مشاوره، طراحی، اجرا و بازسازی تالارهای پذیرایی  
  »» هفت مساله مهم در طراحی نمای بیرونی تالار عروسی که باید از طراح تالار بخواهید
 
 

1. تقارن در طراحی نمای تالار اهمیت زیادی دارد، سعی کنید عناصر نما متقارن باشند و مانند ساختار معماری ایرانی عمده عناصر و فرمهای نما در امتداد یک خط افقی و عمودی شکل بگیرند. تاکید اصلی نمای یک تالار عروسی روی در ورودی آن است. بر اساس تجارب ساخت دهها تالار از سال 1379 توسط تیم تالار ساز مهم ترین عامل تعیین کننده در ورودی و در امتداد عمودی آن فرم با لای نماست. این اتفاقها بهتر است بصورت حجمی بیفتند. فرورفتگی ورودی و طبقه بالا یا بیرون آمدگی تاج یا نوارهای افقی بالای نما به جلوه گری نمای تالار عروسی کمک زیادی میکنند.

هفت مساله مهم در طراحی نمای بیرونی تالار عروسی

این نکته از آنجا اهمیت زیادی میابد که درک کنید نمای فلت (صاف) مانند تابلوی نقاشی میماند ولی نمای حجمی مانند مجسمه ای تاثیر گذار و فاخر عمل میکند.
در نماهای کلاسیک و نئو کلاسیک در تالارهای عروسی، ستونهای بلند دو طرف ورودی، طاق بالای در ورودی، پله های دسترسی به در ورودی اهمیت دارند. همچنین در فرورفتگی جلوی در ورودی( لابی پیش ورودی) میتواند طاقچه های فررفته برای قرارگیری مجسمه یا آب نما مهم است.
نکته مهم دیگر آن است که طراحی پله ها و هند ریل آنها (برای مثال سوراهی) به گو نه ای انجام شود که امکان گل آرایی وجود داشته باشد.

 

2. طراحی نمای تالارها به گونه ای انجام شود که تاکید ساختمان و طراحی معاری تالار عروسی بر کشیدگی ساختمان باشد.
با توجه که بعد از در ورودی معمولا لابی قرار دارد، ارتفاع در ورودی هر چقدر بیشتر باشد، نمای تالار احساس مجلل بودن و با ابهت بودن را منتقل میکند. در بعضی از موارد بهتر است از در به حالت دبل هایت (دو طبقه کشیدگی) استفاده شود. البته قسمت بازشو در تا ارتفاه کمتر از سه متر قابل قبول است و بقیه کشیدگی در بصورت امتداد قاب در است.

.

هفت مساله مهم در طراحی نمای بیرونی تالار عروسی

ستونها هم به تاکید بر کشیدگی نما میتوانند کمک کنند. حتی بازشوها(مثل پنجره ها) بهتر است با تاکید بر کشیدگی و کمک به قامت بلند تالار عروسی طراحی شوند.

3. یکی از مشکلات اساسی طراحی نمای بیرونی تالار عروسی این است که دفتر تالار بعضا به نور طبیعی احتیاج دارد و پنجره در سمت راست یا چپ ساختمان بوجود می آید و امکان ایجاد فضای نورگیر در سمت مخالف آن وجود ندارد. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، تقارن در طراحی نما مهم است بنابر این در بعضی از نقاطی که پنجره نمی تواند نورگیر باشد از پنجره کاذب ( با استفاده از شیشه رفلکس) برای ایجاد تقارن استفاده کنید.
.

هفت مساله مهم در طراحی نمای بیرونی تالار عروسی

4. ایجاد تراس در طبقه اول اهمیت دارد. از همینجا به نکته ای طلایی اشاره میکنیم که در سایر مقالات هم به این موضوع اشاره کرده ایم. برای طراحی نمای خوب بایستی طراحی معماری (پلانهای تالار عروسی)، سازه و نما همزمان انجام شود. نما صرفا یک پوسته کاذب نیست و زیباترین نماهای تالار عروسی در ایران بر اساس یک زیر ساخت خوب ایجاد میشود.


هفت مساله مهم در طراحی نمای بیرونی تالار عروسی

جای تابلوی تالار عروسی در حالتی که در سر در ورودی تالار تابلویی وجود ندارد یا تالار بر خیابان قرار دارد مهم است. سعی کنید از یک رنگ (بهتر است یک رنگ روشن مانند سفید باشد) باعث میشود تمام عناصر و موتیفهای نما به هم متصل شوند. رنگ سفید خالص باعث ایجاد یک هارمونی و وحدت رویه در ساختمان تالار میشود.

5. در مورد مصالح گاهی سنگ تراورتن مرغوب و گاهی سیمان به همراه رنگ الکترو استاتیک ( مانند رنگهای جوتن ) مناسب است.

هفت مساله مهم در طراحی نمای بیرونی تالار عروسی

با پیشرفت تکنیکهای سیمانکاری نما ایجاد فرمهای پیچیده با ابازرهای سیمانی ممکن است و گاهی با استفاده از پتینه میتوان نقش و نگار سنگ با درصد قابل قبولی شباهت ایجاد کرد. در نماهایی کا از دوردست دید دارند گاهی ایجاد گنبدهای کلاسیک و نصب لوستر های بزرگ در طاق پیش ورودی به ایجاد نمایی فاخر کمک میکند.

هفت مساله مهم در طراحی نمای بیرونی تالار عروسی

6. طراحی نما امتدادی از طراحی محوطه سازی (لندسکیپ ) است. امتداد خطی دسترسی پیاده دم در تالار و ایجاد سکویی برای برگذاری مراسم قومیتی یا آتش بازی و تجمع مهمانان در استقبال از عروس و داماد اهمیت زیادی دارد.
7. مراسم عروسی معمولا در شب برگذار میشود. نور پردازی نما اهمیت زیای دارد و شما بایستی از طراح همزمان با طراحی نما سناریو برای نورپردازی دریافت کنید.تیم طراحی تالارساز با چند شرکت که تخصص در نورپردازی تالار دارند کارهای قبلی را انجام داده است. شرکتهایی مثل فاد در این زمینه پیشرو هستند. امروزه نور پردازی نما تخصصی شده است و سناریو به مفهوم ایجاد امتداد های نور با زاویه و پرتاب مشخص و تعیید نوع نور و شدت آن (میزان لوکس نور) است.

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه تالار ساز


 

 

 
»» تعدادی از پروژه های انجام شده توسط گروه طراحان تالارساز:
 
تالار پذیرایی محمد تالار پذیرایی قصرمهستان باشگاه پذیرایی نیاوران تالار پذیرایی کلاسیک تالار پذیرایی امپرادور تالار پذیرایی عالی قاپو
تالار پذیرایی آناهیتا تالار پذیرایی یاس تالار پذیرایی لوتوس رستوران سنتی طاها رستوران شرکت آریاساسول تالار پذیرایی پاسارگاد
مشاهده همه گالری ها         گالری محوطه سازی
 
     
 
نقشه دفتر


آدرس: تهران، سعادت‌آباد، خیابان سی و هفتم، پلاک 24، واحد 4

تلفن: 02122185772 | 02146094891
همراه: 09122785006 | 09125041538
پست الکترونیک: info@ talarsaz.ir
اینستاگرام: arcnova_ir
تلگرام: arcnova_ir

اینستاگرام تلگرام
© کلیه حقوق این وب سایت و آثار درج شده در آن، برای گروه طراحان و معماران تالارساز (تالارلوکس) محفوظ بوده و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

طراحی سایت: مهدی محجوب